Поради батькам "Діти та гроші: як навчити дитину витрачати гроші з розумом?"

Уміння поводитися з грошима — важливий навик для сучасної людини. Практично всі наші потреби сьогодні задовольняються за допомогою покупок, так що дитина в сім'ї майже відразу втягується в грошові відносини.
Від того, наскільки грамотно батьки навчать дитину поводитися з грошима, залежить те, як вона в подальшому житті буде ставитися до грошей. Але при цьому у батьків часто багато питань без відповідей.
• Що говорити дитині про гроші?
• В якому віці потрібно почати навчити дитину поводитися з грошима?
• Як навчити витрачати гроші з розумом?
Мама з дитиною двох років йде в магазин, хлопчик тягне в кошик все, що загорнуте в привабливу обгортку і радує його очі. Мама нервово викладає товар назад, а у дитини істерика. Що робити?
П'ятирічна донька вимагає на день народження ляльку, на яку зараз немає грошей. Чи варто їй пояснювати проблему?
І з такими питаннями батьки стикаються постійно, по своєму розумінню навчаючи дітей. Тут я наведу кілька простих але корисних порад, які можна використовувати при вихованні. Для когось вони можуть бути актуальними вже сьогодні.
По-перше, не намагайтеся втовкмачити дитині, що таке гроші раніше, ніж вона сама зацікавиться цим предметом. Дворічний малюк навряд чи здатний оцінити, як важко вам заробляти на шоколадки. Дочекайтеся, поки дитина навчиться рахувати, а також буде здатна говорити про абстрактні речі.
По-друге, не потрібно намагатися захищати дитину від грошей. Рано чи пізно вона все одно вступить в грошові відносини, тому не потрібно штучно уникати цих ситуацій. Не бійтеся говорити про гроші або про їх відсутність. Дитина в сім'ї живе в тій же реальності, що і ви, так що грошові проблеми у вас спільні.
По-третє, не варто від дитини вимагати абсолютного розуміння з самого початку. Поводитися з грошима дитина навчиться поступово, як в свій час навчилася ходити і говорити. Ви можете її допомогти вчитися, але не можете «вкласти» в голову готові знання.
Отже, діти опиняються у світі грошей. Чим можете допомогти ви?
1) Пояснюйте. Чим більше зрозумілої інформації ви розповідаєте дитині, тим легше її збагнути, що і як відбувається у світі. Не соромтеся говорити про гроші. Їх заробляють, їх отримують, їх розподіляють, їх витрачають. Є витрати необхідні і важливі, є не настільки важливі і є витрати зайві. Поясніть, що кількість грошей не нескінченна, можете пограти з дитиною в гру, яка продемонструє «закінчення» грошей. Видайте дитині певну кількість монет або ігрових грошей і запропонуйте «купити» іграшки по чітко обумовленими цінами.
2) Навчіть дитину рахувати гроші. Зазвичай в три-чотири роки діти вміють рахувати до двадцяти. У межах цих сум оперуйте цифрами. Йдете в магазин з дитиною, відразу скажіть, що ви можете купити продукти на суму Х і не перевищуйте її. Нехай вона також поважає гроші і обмежується певною сумою.
3) Не тримайте дитину подалі від грошей. Чотирі-п'ять років — це нормальний вік для перших «своїх» грошей. Почніть видавати дитині гроші на кишенькові витрати. Звичайно, це не повинна бути велика сума. Гроші на кишенькові витрати видаються щотижня і рівно стільки, скільки обмовлялося. Цією сумою дитина повинна розпоряджатися сама. Ви можете м'яко радити, але ні в якому разі не контролювати жорстко її витрати. Дозвольте дитині отримати власний досвід невиправданих витрат, втрат, накопичення.
4) Допоможіть дитині накопичити на потрібну йому річ. З'ясуйте, що дитина хотіла би купити і поясніть, як вона може це зробити за допомогою кишенькових грошей. Придбайте дитині гаманець і скарбничку, там вона буде зберігати «свої»! гроші. Не лайте, якщо у дитини не вийде накопичити, але і не додавайте відсутньої суми.
Сподіваюся, що такі нескладні поради допоможуть вам не турбуватися з приводу ставлення до грошей вашої дитини.