КОНСУЛЬТАЦІЯ для батьків "З чого починається правильне фінансове виховання?"

Я задавала це запитання багатьом молодим батькам. Якщо узагальнити їхні відповіді, розуміємо, що практично усі батьки хочуть, щоб їхні діти вміли обережно поводитися з грошима. І в той же час, щоб ця «обережність» не завадила їм бути щедрими.
Усі ми бажаємо, щоб діти усвідомили: за гроші можна купити можливості, але не можна купити щастя. Ми хочемо навчити їх заощаджувати на майбутнє, але й не забувати про життя вже сьогодні. І більш за все, ми хочемо, щоб наші діти пам'ятали: люди завжди важливіші за гроші.
Звучить трохи ідеалістично, чи не так? Нехай усе вищевикладене здається правильним, хорошим і прекрасним, але ж як цього досягти?
У мене немає універсальних, 100% дієвих відповідей. Але є деякі припущення.
Ідеалістичні припущення
По-перше, не варто проявляти скупість при дітях. Економність, ощадливість – так, але не скупість. І не жадібність. Досі пам'ятаю свій дитячий спогад, коли у магазині жінка на запитання продавщиці відповіла, що взяла 4 пиріжки з капустою. Хоча я чітко бачила, що вона впакувала в пакет п'ять. Рахувати я вже вміла, але ще не знала, що дорослі люди не завжди притримуються гідної поведінки. Заощаджувати гроші – це прекрасно, але заощаджувати їх за рахунок інших людей... Власне, це не той тип поводження, якому варто навчати своїх дітей (чи, може, ви вважаєте інакше: якщо хтось дурень – то це його проблеми, треба вміти схопити те, що саме пливе в руки?).
Поступово залучати дітей до формування сімейного бюджету. Мої батьки не посвячували мене у таємницю їх доходів та видатків, доки я була маленька. Та й я не дуже люблю просторікувати про свої гроші.
Мені в кошмарних снах являється картина, як мої діти розказують своїм знайомим, скільки мама з татом заробляють чи тратять.
З іншого боку, є ряд переваг у тому, що діти знають про сімейні фінанси.
По-перше, вони усвідомлюють, наскільки дорогим є життя, купівля одягу та продуктів.
По-друге, вони отримують уявлення про те, як ведеться домогосподарство і чому потрібно бути ощадливими з основними ресурсами
Далі, бюджетне планування вчить дітей, що при правильному підході можна купити будь-що, але не все й одразу. Дітям важко усвідомити і прийняти концепцію «відкладеної винагороди», але коли вони все ж таки справляються з цим, це матиме величезний вплив на все їх подальше життя.
Ну, і нарешті, діти бачитимуть і прийматимуть участь в благодійності, навчаться робити це правильно, а не просто тицяти кілька гривень в переході жебракові.
Заощаджувати, витрачати, інвестувати і дарувати. Всі гроші, які ми отримуємо, потрібно розподілити на 4 категорії: заощадження, витрати, «інвестиції» та подарунки або благодійність. Я вже писала дещо про кишенькові гроші і про те, як навчити дитину правильно розпоряджатися своїм «доходом»
Цінність збалансованого життя. Важливо, щоб діти вміли насолоджуватися не лише іграми і розвагами, але також і працею і винагородою, яку ця праця дарує. З іншого боку, життя коротке, отож важливо вміти знайти баланс між першим та другим.
Планування меню, купівля продуктів та приготування їжі. Чи можна харчуватися поживно, корисно, і при цьому – не дорого? Як планувати свої покупки продуктів? Усьому цьому ми навчаємося так чи інакше, рано чи пізно – таке вже життя. Але, як на мене, краще зробити це рано, ніж у тридцять років освоювати кулінарні премудрості. Дайте дітям можливість прийняти участь у плануванні меню на тиждень і беріть їх деколи з собою за покупками. Це дозволить вам розказати про недорогі і корисні продукти (або дітям – «розвести» вас на цукерки. Тут вже хто кого.)
Навчити дітей цінувати прості речі. І я, і мій чоловік виросли у пересічних, простих сім'ях. Ми рідко обідали в ресторанах чи кафе. Але ж зате, коли потрапляли туди, то поводилися завжди пречудово – це ж була така подія! Я можу навести багато прикладів, але думаю, ідею ви зрозуміли.
У нас було просте звичайне життя, в центрі якого були наші друзі і родичі, а не дорогі речі чи покупки. І я вважаю, що хоч будь-які батьки хочуть, щоб у їх дітей було все най-най-най, але найбільш цінним і важливим все рівно залишається увага і любов. Решта – другорядне. Дорогі іграшки, одяг, поїздки і ресторани – це все чудово, якщо ви впевнені, що це на користь вашим дітям.
Показати дітям, як гроші «працюють». Ще до того, як діти закінчать університет, вони мають розбиратися: що таке кредит, що таке депозит і складний процент, як можна заощаджувати гроші на пенсію і як – страхувати своє життя. Забагато шахраїв навколо, які тільки й чекають на недосвідчену особу, що не розбирається в усіх цих хитросплетіннях, щоб тримати дітей у «щасливому незнанні».
Звичайно, попереду багато складнощів – і у дітей, і у батьків. Але якщо ви усвідомлюєте, яка мета вашого виховання, то швидше за все, воно спрацює.